BENİM ÇOCUĞUM!

0
262

Geçenlerde bir arkadaşımla karşılaştım. Yanında bir tanıdığı vardı. En büyük ortak noktamız, üçümüzün de anne olmasıydı.

Öyle sorular sormaya başladı ki, bir anda ne olduğumu şaşırdım. Henüz 1 yaşına basmamış olan çocuğuna baktım. İçim bir garip oldu, üzüldüm.

‘Şimdi yüzmeye gidiyoruz. Gym’e de başladık haftada iki. Müziğe de vereyim diyorum. Seneye de, jimnastiğe ve İngilizce’ye başlayacak zaten.’

Dedim ‘Dur, sakin ol. Nefes al. Haftada kaç gün gidiyorsunuz bunlara?’

Haftada yalnızca 1 günleri boşmuş. ‘Bunlarda sorun yok, güzel yapıyorsun. Bu yaşta bir çocuğa zaten eğlenceyle öğretiyorlar ritmi, jimnastiği, yüzmeyi ve çocuklar keyif alıyor evet. Peki, asıl benim merak ettiğim onun hakkındaki gelecek planların ne?’

‘O okula giderse şöyle olur, buna veriyim diyorum. Hem baskete, hem piyanoya versem. Ama voleybol da oynasın istiyorum. Bilmem belki ikisine de gider birini seçer…..’  bla bla bla bla

Ben dinlerken yorulmuştum. O çocuk bunlara nasıl dayanacaktı?

‘Melina neler yapıyor?’ dedi. Apıştım kaldım.

‘Hiç, gyme gitik 1 yıl. Şimdi kreşte.’ dedim.

İnanamadı, bana öcü görmüş gibi baktı. Bir an sessizlik oldu. O da, ben de ne söyleyeceğimizi kestiremedik. Fazla heyecanlıydı, benim ilk doğum yaptığım zamanlardaki gibi. Çocuğuna bu yaşta bir anda bu kadar yüklenecek olması,  kendi göğsünü kabartmak için yaptığı büyük bir yanlış diye düşündüm. Onu uyarmak istedim.

‘Bazen biz anneler, kendimizi mutlu etmek için, hayallerimizi çocuğumuzun üzerinde uyguluyoruz. Aslında bir ya da iki şey bu yaşlarda yeterli diye düşünüyorum. Ben Melina’yı 4 yaşında Jimnastiğe ve piyanoya vereceğim. Bence şu anda çok erken. Daha ilerisi için de henüz senin gibi keskin planlarım yok. Sadece iyi bir okula gitsin istiyorum evet. Ama daha araştırmadım bile.’ dedim.

Bu onun şaşkınlığını ve merakını gidermek için yapılmış bir açıklamaydı. Bir yandan da naif bir dille ‘sakin ol’ demek istedim..

Devamı: melinasmom.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here