KIZLAR FUTBOL OYNAR MI?

0
267

Bizim zamanımızda spora özgürce sokaklarda oyun oynayarak başlanırdı. Erkek, kız toplanıp, birlikte yakan top da, futbol da, basketbol da, evcilik de, saklambaç da oynayabilirdik. Mahallede büyüdük biz… Tehlikeden uzak, dört duvar nedir bilmeden.

Zamane çocukları 2-3 yaşından itibaren dallara ayrılmış sporlara yönelmek zorunda. Onların tercih imkanları veya sokakta oynayarak ailelerine kabiliyetlerini gösterecek bir ortamları yok. Doğal olarak annenin veya babanın uygun gördüğü bir spor dalına direk yönlendiriliyorlar.

Hareket özgürlükleri kısıtlanmış, apartman yaşantısında hapsolmuş çocukları, kaslarının gelişimi için ‘gym’lere, spor merkezlerine götürmeye daha 6 aylıktan başlıyoruz. Bir çoğumuz başlamak zorundayız.

Amerika’da kaldığım yıllarda, spor yapmayı yaşam biçimi haline getirmiş insanlarla bir aradayken, sabah akşam üşenmeden Gym’e gittiğimi ve karın kaslarımın ne kadar muntazam olduğunu hatırlıyorum. Türkiye’ye geri döndüğümde bu düzeni ancak 1-2 yıl kadar daha devam ettirebildim. Sonra bulunduğum yaşam tarzının içinde yoğruldum gittim.

Orada yaşadığım yıllarda, kızların da bir futbol takımına dahil olabilecekleri, en az erkekler kadar iyi futbol oynayabileceklerini gözlerimle gördüm. Türkiye’de de gayet gurur verici örnekler var elbet ama burada futbol oynayan kızlara genelde olağan dışı bir spor dalıyla ilgileniyorlarmış gibi bakılıyor.  Amerika’da ise durum bundan farklı. Bu sporun, kızların feminenliği üzerinde negatif bir etki yaratacağı yönünde en ufak bir algı yok. İnsanların gözünde, dişi imajlarından veya çekiciliklerinden bir şey kaybetmiyorlar. En azından benim açımdan öyleydi.  Akşam olup süslendiklerinde, futbolu hiç de maskülen bir spor dalı olarak görmedikleri için gayet feminen duruyorlardı. Türkiye’de bu spor dalının maskülen olduğuna dair bir toplum algısı mevcut.

Düşünüyorum da, acaba kızların neyi yapıp, neyi yapmayacağı gerçekten yapabileceklerine göre değil de, toplum algısına göre mi şekilleniyor? Bu bağlamda, gerçek anlamda mutluluğumuz da etkileniyor mudur? Bu sorunun cevabını çok merak ediyorum.

Kaynak: melinasmom.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here