1- Güneşten, tuzlu veya klorlu sudan kaçın!

  • Denize ya da havuza girdikten sonra saçınızı mutlaka durulayın çünkü tuzlu veya klorlu su güneş altında kuruyan saçların iyice zarar görmesi demek.
  • Güneşin altında saatlerce durmakta yapılan hatalardan birisi. Şapkayı aksesuar için değil, aynı zamanda saçınızı güneşten korumak için de kullanın.

2- Plaj çantanızı oluşturun.

Plaj çantanızdan saçınızı çok çekiştirmeden, yıpranmasını önleyecek iri dişli tarağınızı, ekpress saç bakım spreylerinizi veya boyalı saçlara sahipseniz eğer bonenizi eksik etmeyin.

3- Slikon içeren ürünleri dikkatli kullanın:
Yazın genelde sür-çık ürünleri tercih edin. Hem pratik, hem de ısı uygulamamak yazın en iyi koruma yöntemi. Çoğu genelde slikon içerdiğinden saç dibine uygulamamaya, sadece uçlara uygulamaya çok dikkat edin.

4- Doğal yağlarla koruyun:
Saçları köklerden beslemek, sağlıklı uzaması ve kuruluktan dolayı dökülmemesi için çok önemli. Avokado yağı, tatlı badem yağı, hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı saçların beslenmesinde çok faydalı yağlar. Saç bakım maskenizde bu yağlara yer açın.

5 – Şampuan kullanımını azaltın.

Yazın kışa nazaran iki kat fazla duş alıyoruz ve her seferinde saçımızı şampuanladığımızı düşünürsek güneşe çokta iş bırakmamış oluyoruz. Her seferinde şampuan kullanmamaya çalışın.

6- Haftada bir maske yapın.

Yazın maskelerin önemi iki katına çıkıyor çünkü deniz ve güneşten dolayı saçlar daha da çabuk yıpranıyor. Nem maskeleri ile saçınızın kaybettiği nemi geri kazandırabilirsiniz.

Kaynak: guzelleselim.com